17 listopada przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystych obchodach 30. rocznicy kanonizacji św. Brata Alberta oraz 20. rocznicy ogłoszenia go Patronem naszego miasta. Po mszy złożyliśmy wieniec pod pomnikiem św. Brata Alberta oraz wzięliśmy udział w projekcji filmu pt. „Adam Chmielowski – Brat Albert. Siedem obrazów z życia” i  pikniku albertyńskim połączonym z kwestą na […]

17 listopada przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystych obchodach 30. rocznicy kanonizacji św. Brata Alberta oraz 20. rocznicy ogłoszenia go Patronem naszego miasta. Po mszy złożyliśmy wieniec pod pomnikiem św. Brata Alberta oraz wzięliśmy udział w projekcji filmu pt. „Adam Chmielowski – Brat Albert. Siedem obrazów z życia” i  pikniku albertyńskim połączonym z kwestą na rzecz Schroniska św. Brata Alberta w Puławach.

Nazywano go “Najpiękniejszym człowiekiem pokolenia”, “Szarym bratem”, “Polskim Biedaczyną z Asyżu”, “Bratem wszystkich ludzi”.  Karol Wojtyła w swej sztuce nazwał go “Bratem naszego Boga”, a potem, jako papież Jan Paweł II, podczas kanonizacji, “Patronem naszego trudnego przełomu”. Życie Adama Chmielowskiego przypadło na trudny okres niewoli. Postanowił więc poświęcić je Ojczyźnie i ubogim. Brał udział w powstaniu styczniowym (w którym został ranny), a następnie (porzucając swą pasję malarską i dotychczasowe życie) zajął się organizowaniem pomocy dla potrzebujących. Został kanonizowany 12 listopada 1989 roku, a od 1999 jest patronem Puław. Dla mieszkańców i naszych uczniów jest wzorem miłosierdzia i poświecenia dla bliźnich.

Autor: Anna Orkiszewska