Wszystkich uczniów klas I – III zapraszam do udziału w konkursie „Rebusy literackie.” Zwycięzcą zostanie uczeń/uczennica, który pierwszy odpowie prawidłowo na wszystkie zagadki, podając autora i tytuł książki. Odpowiedzi wraz z danymi uczniów proszę przesyłać na adres podany w wiadomości zamieszczonej w dzienniku. Odpowiedzi proszę przesyłać do 1.06.2020 . Nagroda gwarantowana!!! zagadki Zapraszam do zabawy […]
REBUSY LITERACKIE DLA KLAS I – III

Wszystkich uczniów klas I – III zapraszam do udziału w konkursie „Rebusy literackie.” Zwycięzcą zostanie uczeń/uczennica, który pierwszy odpowie prawidłowo na wszystkie zagadki, podając autora i tytuł książki. Odpowiedzi wraz z danymi uczniów proszę przesyłać na adres podany w wiadomości zamieszczonej w dzienniku. Odpowiedzi proszę przesyłać do 1.06.2020 . Nagroda gwarantowana!!!

zagadki

Zapraszam do zabawy

Beata Filip

Kiedy majowa pogoda za oknem nie rozpieszcza nas za bardzo a zdalne nauczanie ciągnie się w nieskończoność, 😄 zapraszam dzieci młodsze i ich rodziców na kolejną „odsłonę” teatrzyku Kamishibai. Mimo, że większość z nas zna doskonale te wszystkie bajki i legendy, to każda opowieść ma w sobie coś tajemniczego, ciekawego i zaskakującego zarazem… Kto z […]
Teatrzyk Kamishibai  najlepszy na nudę

Kiedy majowa pogoda za oknem nie rozpieszcza nas za bardzo a zdalne nauczanie ciągnie się w nieskończoność, 😄 zapraszam dzieci młodsze i ich rodziców na kolejną „odsłonę” teatrzyku Kamishibai. Mimo, że większość z nas zna doskonale te wszystkie bajki i legendy, to każda opowieść ma w sobie coś tajemniczego, ciekawego i zaskakującego zarazem… Kto z Was chce się przekonać jak zakończy się kolejna, to zapraszam pod linka: Spotkanie z teatrzykiem

Przyjemnego oglądania!

Anna Mazurkiewicz

„Wiersze, baśnie i bajki stymulują wyobraźnię, inspirują, uruchamiają różne poziomy rozumienia, słowem: są niezbędne w rozwoju dziecka. Bajki to najbliższe dziecku utwory, w których świat realny miesza się z fantastycznym i razem tworzą zrozumiałą rzeczywistość. Dziecko zapoznaje się w nich z sytuacjami wzbudzającymi niepokój oraz znajduje cudowne rozwiązanie problemów. W świecie bajek można spotkać przyjaciół, […]
Zakończenie Tygodnia Bibliotek

„Wiersze, baśnie i bajki stymulują wyobraźnię, inspirują, uruchamiają różne poziomy rozumienia, słowem: są niezbędne w rozwoju dziecka. Bajki to najbliższe dziecku utwory, w których świat realny miesza się z fantastycznym i razem tworzą zrozumiałą rzeczywistość. Dziecko zapoznaje się w nich z sytuacjami wzbudzającymi niepokój oraz znajduje cudowne rozwiązanie problemów. W świecie bajek można spotkać przyjaciół, przeżyć wspaniałe przygody, a przede wszystkim pozbyć się lęku. Rozwiązanie trudnych emocjonalnie sytuacji może okazać się – dzięki bajkom – przyjemne, a nawet radosne.”
Te słowa Marii Molickiej- specjalistki z dziedziny bajkoterapii – nakierowują każdego bibliotekarza do działania i pracy z małym czytelnikiem za pomocą bajek. Dlatego też w naszej szkolnej bibliotece, przy pomocy teatrzyku Kamishibai, przenosimy naszych czytelników w inny świat: bez trosk, bez chorób i problemów.
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek zapraszam na kolejne spotkanie z bajkami.

Zapraszam pod linka: „Zasmakuj w bibliotece”

Anna Mazurkiewicz

Choć za oknem wiosna i chętnie poszlibyśmy szukać jej w plenerze, zatrzymuje nas akcja #zostanwdomu. Ale mam na to sposób! Zapraszam do  wędrówki z po najstarszych, największych i najpiękniejszych bibliotekach świata! Zobacz jakie to proste i obejrzyj prezentację.
Tydzień Bibliotek

Choć za oknem wiosna i chętnie poszlibyśmy szukać jej w plenerze, zatrzymuje nas akcja #zostanwdomu. Ale mam na to sposób! Zapraszam do  wędrówki z po najstarszych, największych i najpiękniejszych bibliotekach świata! Zobacz jakie to proste i obejrzyj prezentację.

Zapraszam Beata Filip

 

Tydzień Bibliotek organizowany od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek w dniach 8-15 maja, połączony z Dniem Bibliotekarza, to akcja promująca książkę, czytelnictwo i święto wszystkich osób związanych z tworzeniem bibliotek, udostępnianiem zbiorów oraz innymi pracami bibliotecznymi.
Tydzień Bibliotek 2020 w wirtualnej przestrzeni (online)

Tydzień Bibliotek organizowany od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek w dniach 8-15 maja, połączony z Dniem Bibliotekarza, to akcja promująca książkę, czytelnictwo i święto wszystkich osób związanych z tworzeniem bibliotek, udostępnianiem zbiorów oraz innymi pracami bibliotecznymi.W tym roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich podjęło decyzję o utrzymaniu wieloletniej tradycji realizacji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, połączonego ze świętem Dnia Bibliotekarza, w tym samym co zwykle terminie, czyli w okresie 8-15 maja, ale wyłącznie online. W ten sposób możemy pokazać naszą obecność i działalność czytelnikom, organizatorom, użytkownikom poprzez wykorzystanie różnych form i narzędzi komunikacji wirtualnej. Oczywiście, w obecnej sytuacji wspieranie walki z pandemią i dbanie o bezpieczeństwo epidemiologiczne każdego z nas jest najważniejsze. Niemniej, bezpieczne i atrakcyjne formy działania bibliotek online mogą otworzyć nowe przestrzenie relacji z czytelnikami i pokazać kreatywność bibliotekarzy, przetestować nowe, zdalnie realizowane usługi biblioteczne.
Tegoroczne hasło przewodnie Tygodnia Bibliotek brzmi: „Zasmakuj w bibliotece”. Zazwyczaj święto to obchodzone jest „z przytupem” poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń – spotkań autorskich, warsztatów, wykładów, koncertów, konkursów oraz wielu innych, często bardzo kreatywnych inicjatyw, których adresatami są zarówno dorośli, jak i dzieci.
Z okazji Tygodnia Bibliotek przygotowałam dla naszych czytelników małą niespodziankę…
Zapraszam pod linka: „Zasmakuj w bibliotece” 

                                                                                                                                                                                   Anna Mazurkiewicz

Zabawa trwa! Kolejne osoby zostały „przyłapane” na czytaniu. Zapraszamy nie tylko uczniów! Pokażcie wszystkim, jak się czyta książki w czasie pandemii! Akcja ma na celu promocję czytelnictwa w miłej atmosferze, bez przymusu. Chcemy pokazać, ze czytają wszyscy: uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Przyłapmy ich na czytaniu! Dobrej zabawy i czekam na wasze zdjęcia! Beata Filip  
„Z książką mi do twarzy”

Zabawa trwa! Kolejne osoby zostały „przyłapane” na czytaniu. Zapraszamy nie tylko uczniów! Pokażcie wszystkim, jak się czyta książki w czasie pandemii!

Akcja ma na celu promocję czytelnictwa w miłej atmosferze, bez przymusu. Chcemy pokazać, ze czytają wszyscy: uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Przyłapmy ich na czytaniu!

Dobrej zabawy i czekam na wasze zdjęcia!

Beata Filip

 

Literatura ożywa dopiero w trakcie lektury, a wydawcy i autorzy potrzebują odbiorców. Ruszyła akcja czytelnicza Czytaj PL, która umożliwia bezpłatny dostęp do 30 książek wielu gatunków polskich i zagranicznych autorów. Za tą akcją stoją Krakowskie Biuro Festiwalowe  wraz z platformą Woblink, w ramach której tytuły są dostępne dla wszystkich czytelników i czytelniczek. Wszystkie tytuły są dostępne w aplikacji Woblink […]
Akcja Czytaj Pl na czas kwarantanny

Literatura ożywa dopiero w trakcie lektury, a wydawcy i autorzy potrzebują odbiorców. Ruszyła akcja czytelnicza Czytaj PL, która umożliwia bezpłatny dostęp do 30 książek wielu gatunków polskich i zagranicznych autorów.

Za tą akcją stoją Krakowskie Biuro Festiwalowe  wraz z platformą Woblink, w ramach której tytuły są dostępne dla wszystkich czytelników i czytelniczek. Wszystkie tytuły są dostępne w aplikacji Woblink do 3 maja 2020 roku. Książki można czytać lub słuchać na telefonach komórkowych i tabletach.

W edycji specjalnej Czytaj PL znalazło się aż 6 książek, które nadają się do czytania i słuchania dla dzieci i młodzieży. Z klasycznych dzieł polecane są „Przygody Tomka Sawyera”, ponadczasowa powieść przygodowa oraz „Piętnastoletni kapitan” Juliusza Verne’a. Pojawiły się również interesujące polskie cykle książkowe np. pierwsze tomy dwóch serii – „Supercepcji” i „Strażników Starego Lasu”. Najmłodszym czytelnikom zaproponowano audiobooka „Jaś i Janeczka” autorstwa Annie M.G. Schmidt oraz ebooka „Amelia i Kuba”, bestsellerowego polskiego pisarza książek dla dzieci Rafała Kosika.

Szczegóły akcji i listę wszystkich 30 dostępnych  książek znajdziecie tutaj.

Zapraszam do lektury!                                                                              Anna Mazurkiewicz

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie w przestrzeni internetowej.

Wykorzystaj moc książki do walki z izolacją. Poszerz swoje horyzonty, stymuluj własny umysł i kreatywność. Otwórz się na innych i podróżuj dzięki wyobraźni!

Zostań pisarzem!

Spróbuj napisać własną książkę !

Nie wiesz od czego zacząć posłuchaj rad brytyjskich pisarzy klikając na ilustrację.

A teraz do dzieła:

  1. Zastanów się jaką książkę chcesz napisać?

– obyczajowa czy przygodowa.  Może kryminał,  A może pamiętnik z kwarantanny.

  1. Jaki tytuł będzie miała twoja książka?

– tytuł nakieruje Cię co chcesz napisać.

  1. Dla kogo chcesz ją napisać?

– kim będzie twój czytelnik, kto będzie czytał twoją książkę.

  1. Kim będzie twój bohater?

– jak będzie miał na imię, jak wygląda, jakie ma cechy, wady i zalety

  1. Ile czasu dziennie/tygodniowo jesteś w stanie poświęcić na pisanie

– planuj z rozsądkiem! Możesz pisać codziennie albo tylko w weekendy, ale nie rezygnuj!

Wiesz już od czego zacząć? To do dzieła! Kiedy już postawisz ostatnią kropkę, daj książkę komuś do przeczytania. To będzie twój pierwszy recenzent.

A potem, jeśli uznasz, że chcesz się podzielić swoim pisaniem z innymi daj mi znać. Twoją książkę opublikujemy na stronie szkoły. W taki sposób, pomimo dystansu, możesz otworzyć się na innych.

Powodzenia Beata Filip