Narodowe Czytanie w SP 10
W ostatnią sobotę, 5 września, ośmiu uczniów klas VII-ych i VIII-ych naszej szkoły wzięło udział w dziewiątej odsłonie akcji czytelniczej, zainicjowanej przez Prezydenta RP- Andrzeja Dudę. W tym roku (z uwagi na epidemię) spotkaliśmy się na szkolnym patio i z podziałem na role przeczytaliśmy II akt dramatu J. Słowackiego pt. “Balladyna”.
Dzieci starannie przygotowały się do swoich ról i z zadowoleniem podsumowały, że im się podobało.
Ze strony bibliotekarza – organizatora akcji, chciałam serdecznie podziękować uczniom: Wikrorii Dąbrowskiej VIIIb, Malwinie Szczypa VIIc, Oliwii Matraszek VIIc, Stanisławowi Boretskyi VIIa, Zuzii Wydra VIIb, Janowi Tajer VIIa, Krzysztofowi Czarnota VIIa oraz Oskarowi Madoń VIIc. Gratuluję odwagi i zapraszam do udziału w podobnych akcjach.
Autor: Anna Mazurkiewicz
Rozstrzygnięcie konkursu „Rebusy literackie”
Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu. Wpłynęło wiele prawidłowych odpowiedzi, ale zwycięzca może być tylko jeden. Konkurs dla klas I-III „Rebusy literackie” wygrał Gabriel Ratajczyk z klasy III b. To On jako pierwszy przysłał prawidłową odpowiedź. Serdeczne gratulacje!
Prawidłowe odpowiedzi:
1. Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke
2. Królowa Śniegu – Bracia Grimm
3. O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski
4. Nasza mama czarodziejka -Joanna Papuzińska
5. Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting
6. Zaczarowana zagroda – Alina i Czesław Centkiewiczowie
7. Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska
8. Cukierku, Ty łobuzie! – Waldemar Cichoń
9. Pipi Pończoszanka (Pippi Langstrumpf ) – Astrid Lindgren
10. Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa
Zachęcam do brania udziału w konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną
Beata Filip
REBUSY LITERACKIE DLA KLAS I – III
Wszystkich uczniów klas I – III zapraszam do udziału w konkursie „Rebusy literackie.” Zwycięzcą zostanie uczeń/uczennica, który pierwszy odpowie prawidłowo na wszystkie zagadki, podając autora i tytuł książki. Odpowiedzi wraz z danymi uczniów proszę przesyłać na adres podany w wiadomości zamieszczonej w dzienniku. Odpowiedzi proszę przesyłać do 1.06.2020 . Nagroda gwarantowana!!!
Zapraszam do zabawy
Beata Filip
Teatrzyk Kamishibai najlepszy na nudę
Kiedy majowa pogoda za oknem nie rozpieszcza nas za bardzo a zdalne nauczanie ciągnie się w nieskończoność, 😄 zapraszam dzieci młodsze i ich rodziców na kolejną „odsłonę” teatrzyku Kamishibai. Mimo, że większość z nas zna doskonale te wszystkie bajki i legendy, to każda opowieść ma w sobie coś tajemniczego, ciekawego i zaskakującego zarazem… Kto z Was chce się przekonać jak zakończy się kolejna, to zapraszam pod linka: Spotkanie z teatrzykiem
Przyjemnego oglądania!
Anna Mazurkiewicz
Zakończenie Tygodnia Bibliotek
„Wiersze, baśnie i bajki stymulują wyobraźnię, inspirują, uruchamiają różne poziomy rozumienia, słowem: są niezbędne w rozwoju dziecka. Bajki to najbliższe dziecku utwory, w których świat realny miesza się z fantastycznym i razem tworzą zrozumiałą rzeczywistość. Dziecko zapoznaje się w nich z sytuacjami wzbudzającymi niepokój oraz znajduje cudowne rozwiązanie problemów. W świecie bajek można spotkać przyjaciół, przeżyć wspaniałe przygody, a przede wszystkim pozbyć się lęku. Rozwiązanie trudnych emocjonalnie sytuacji może okazać się – dzięki bajkom – przyjemne, a nawet radosne.”
Te słowa Marii Molickiej- specjalistki z dziedziny bajkoterapii – nakierowują każdego bibliotekarza do działania i pracy z małym czytelnikiem za pomocą bajek. Dlatego też w naszej szkolnej bibliotece, przy pomocy teatrzyku Kamishibai, przenosimy naszych czytelników w inny świat: bez trosk, bez chorób i problemów.
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek zapraszam na kolejne spotkanie z bajkami.
Zapraszam pod linka: „Zasmakuj w bibliotece”
Anna Mazurkiewicz
Tydzień Bibliotek 2020 w wirtualnej przestrzeni (online)
Tydzień Bibliotek organizowany od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek w dniach 8-15 maja, połączony z Dniem Bibliotekarza, to akcja promująca książkę, czytelnictwo i święto wszystkich osób związanych z tworzeniem bibliotek, udostępnianiem zbiorów oraz innymi pracami bibliotecznymi.W tym roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich podjęło decyzję o utrzymaniu wieloletniej tradycji realizacji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, połączonego ze świętem Dnia Bibliotekarza, w tym samym co zwykle terminie, czyli w okresie 8-15 maja, ale wyłącznie online. W ten sposób możemy pokazać naszą obecność i działalność czytelnikom, organizatorom, użytkownikom poprzez wykorzystanie różnych form i narzędzi komunikacji wirtualnej. Oczywiście, w obecnej sytuacji wspieranie walki z pandemią i dbanie o bezpieczeństwo epidemiologiczne każdego z nas jest najważniejsze. Niemniej, bezpieczne i atrakcyjne formy działania bibliotek online mogą otworzyć nowe przestrzenie relacji z czytelnikami i pokazać kreatywność bibliotekarzy, przetestować nowe, zdalnie realizowane usługi biblioteczne.
Tegoroczne hasło przewodnie Tygodnia Bibliotek brzmi: „Zasmakuj w bibliotece”. Zazwyczaj święto to obchodzone jest „z przytupem” poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń – spotkań autorskich, warsztatów, wykładów, koncertów, konkursów oraz wielu innych, często bardzo kreatywnych inicjatyw, których adresatami są zarówno dorośli, jak i dzieci.
Z okazji Tygodnia Bibliotek przygotowałam dla naszych czytelników małą niespodziankę…
Zapraszam pod linka: „Zasmakuj w bibliotece”
Anna Mazurkiewicz
„Z książką mi do twarzy”
Zabawa trwa! Kolejne osoby zostały „przyłapane” na czytaniu. Zapraszamy nie tylko uczniów! Pokażcie wszystkim, jak się czyta książki w czasie pandemii!
Akcja ma na celu promocję czytelnictwa w miłej atmosferze, bez przymusu. Chcemy pokazać, ze czytają wszyscy: uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Przyłapmy ich na czytaniu!
Dobrej zabawy i czekam na wasze zdjęcia!
Beata Filip